10. 12. 2020 Tomáš Anděl

Trénink se vyplácí. Esuba otočkou ve finále ovládla Hitpoint Winter!

League of Legends tým eSuby je jednoznačným šampionem česko-slovenské scény v roce 2020! O finálovém víkendu Hitpoint Winter totiž modrá krev nejprve jasně přehrála Cyber Gaming 3:0 a v samotném finále se stejnému týmu povedl šílený comeback, když proti zkušeným favoritům z Repre Gold otočil z 0:2 na 3:2.

Esuba patří dlouhodobě na špičku domácí scény a na jaře i v létě poměrně jasně ovládla nejprestižnější domácí ligu Hitpoint Masters. Před premiérovou sezonou Hitpoint Winter se ale výrazně proměnila týmová soupiska s vizí na delší dobu. V rámci ligy ale reprezentanté eSuby trénovali jednoznačně nejvíce a pod vedením trenérského dua Radim „Zizou“ Zaoral a Luong „Narama“ Nguyen šel s postupem sezony výkonnostně strmě vzhůru.

I přesto do play-off nevstupovala eSuba jako jasný favorit, jelikož základní část zakončila pouze třetí příčkou a pro zisk titulu musela vyhrát ve čtyřech BO5 sériích za sebou. I proto se tým sjel na herní soustředěním, kde tvrdě pracoval pro získání co nejlepší formy před vyvrcholením letošní sezony.

V semifinálové sérii proti Cyber Gaming byl průběh zcela jednoznačný. Skvěle se blýsknula stálice týmu Adam „Random“ Grepl, který hned v první hře předváděl skvělé outplaye za Luciana, za kterého dohrál s bilancí 8/1/6. V sérii byl hodně vyzdvihován souboj junglerů Václava „Lipanek“ Maxy a Jiřího „Jellou“ Linharta. Právě v tomto minisouboji se čekalo, že by Cyber Gaming mohli získat klíčovou výhodu, což se však nestalo, protože Jellou odehrál výbornou sérii. Téměř perfektní hru odehrál v poslední mapě, kdy dokázal za Hecarima excelovat v early game a nakonec dohrál s bilancí 13/1/11.

Ve velkém finále se tedy eSuba utkala proti týmu Repre Gold, který reprezentovali hned čtyři bývalí eSubáci, kteří naše barvy hájili i v letošním roce. Jmenovitě to byli Wondro (vítěz letního splitu), Jejky (vítěz jarního a letního splitu), Dany (vítěz jarního splitu) a Vasked (vítěz základní části jarního splitu). Tuto čtveřici navíc doplnil midař Proker, jenž v létě nabíral zkušenosti v polské Ultralize, která patří k nejlepším ligám v rámci systému evropských regionálních lig.

V prvních dvou hrách byly bohužel vidět velké zkušenosti, kterými tato sestava disponuje a vypadalo to, že půjde o hladké vítězství. Přestože eSuba první dva zápasy prohrála, individuálně se v první z nich blýskl Garp s Wukongem (8/4/3) a ani Hiro se za Sennu neztratil (5/3/9). V druhé hře držel naděje dlouho Random, který předvedl ukázkovou hru za Azira, avšak ani svým brilantním výkonem nedokázal dotáhnout svůj tým k vyrovnání.

Hrůzně vypadala i třetí mapa, kdy si Repre Gold dokázali vybudovat poměrně slušnou výhodu v úvodní fázi hry, ale pak přišly rozhodující teamfighty, ve kterých zazářila zejména trojice Hiro, Garp a Random, která neustále obehrávala své soupeře a nakonec si eSubáci vynutili čtvrtou hru. V té se znovu nádherně předvedl Hiro, který s Rufusem dominoval na botlane a střelec eSuby odehrál v podstatě perfektní hru, když za KaiSu dohrál se skóre 13/0/8 a byl u 84 % týmových killů.

V rozhodující hře ukázala eSuba znovu skvělý týmový výkon, když Jejkymu nedovolili nabírat na síle s jeho Kindred a skvělými týmovými šarvátkami dokonali fantastický obrat. V závěrečné mapě se znovu předvedl Garp, který i za často neoblíbeného Shena ukázal své skvělé mechaniky a ideálně pomáhal svým carry spoluhráčům v důležitých týmových šarvátkách.

Esuba tak ovládla jarní, letní i zimní split a na česko-slovenské scéně tak v letošním roce potvrdila svou neochvějnou pozici jedničky. Titul ze zimního splitu je možná o to cennější, když vezmeme v potaz velkou proměnu týmové soupisky a řadu problémů, které tým musel řešit. Po zásluze si tak tento tým odnáší 50 tisíc korun!